توقف فعالیت دایملر و مرسدس بنز در بازار ایران

نیم کلاچ:
با اجرا شدن دور اول تحریم های آمریکا، مقامات دایملر از توقف فعالیت خود در بازار ایران خبر دادند.
همانطور که دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا اعلام کرده بود، دور اول تحریم های سنگین این کشور علیه ایران رسماً آغاز شد. دولت آمریکا باهدف منزوی کردن اقتصاد کشورمان به دنبال اجرا کردن سنگین ترین تحریم های ممکن است که حاصل آن در حال حاضر، خروج بسیاری از شرکت های اروپایی از بازار ایران بوده است. بر اساس گزارش بلومبرگ، تنها به فاصله ی چند ساعت پس از اجرای اولین دور از تحریم ها، مقامات دایملر از توقف فروش کامیون های مرسدس بنز در ایران خبر دادند. به نظر می رسد که تلاش های کشورها و اتحادیه ی اروپا برای برای حفظ برجام (برنامه ی جامع اقدام مشترک)، حداقل در ماندن شرکت های خارجی در بازار ایران بی نتیجه بوده است.

فرانک بیلر، تحلیل گر شرکت خدمات مالی و بانک داری لاندس بانک اشتوتگارت (LBBW) گفت:

اگر شرکت های زیادتری مانند دایملر از بازار ایران خارج شوند، نباید متعجب شد. باتوجه به شرایط سیاسی فعلی، من مطمئن هستم که بسیاری از شرکت ها توقف فعالیت های خود در ایران را حداقل در نظر دارند.

شرکت های بزرگ اروپایی، از غول نفت و گاز فرانسه توتال (Total SA) تا خودروساز بزرگ آلمان فولس واگن، پس از تصویب برجام در سال ۱۳۹۴ همه از برنامه های بزرگ خودر برای حضور در بازار ایران رونمایی کردند. تجارت بین شرکت های اروپایی و ایران ارزشی بیش از ۱۰ میلیارد دلار پیدا کرد؛ با این حال پس از تصمیم ترامپ و خروج آمریکا از برجام، شرکت های اروپایی برای از دست ندادن یکی از بزرگ ترین بازارهای فروش خود، مجبور به ترک بازار ایران شده اند. درواقع بازار ایران در برابر بازار آمریکا برای این برندها بسیار کوچک تر است و ارزش خطرپذیری و گلاویز شدن با جریمه های آمریکا را ندارد.

۰

درباره ی مدیر سایت

مطلب پیشنهادی

فروش بی نهایت چشمگیر تسلا در سال ۲۰۱۹

نیم کلاچ: به نقل از زومیت عرضه خودروهای تسلا در سال ۲۰۱۹ درمقایسه‌با سال گذشته ۵۰ درصد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *