اعداد و ارقام بر روی اتوبوسها و کامیونهای بنز نشانه چیست؟

سید جواد قائم مقامی: هر عدد یا اسمی بر روی هر اتوبوس یا کامیون بسته به کدگذاری کمپانی و سال ساخت ، می تواند بر قدرت موتور، حجمِ موتور ویا می تواند بر هر خصوصیتی از آن دلالت کند.اگر اسم خاصی باشد ممکن است وجه تسمیه خاصی داشته باشد که مربوط به محصولات آن کمپانی است یا به ویژگی خاصی از آن کامیون یا اتوبوس دلالت می کند..البته در بین این کدگذاریها استثناهائی هم وجود دارد ولی در کل از یک سیستم پیروی می کنند.در این شماره به بررسی اعداد وارقام روی کامیون ها و اتوبوسهای موجودِ بنزدر ایران می پردازیم.
اصطلاح ۴×۶ یا ۲×۴ در و یا ۲۶۳۵، ۲۶۲۸، ۲۶۲۴ و اعدادی از این قبیل ، در دو طرف کاپوت کامیونهای دماغدارِ بنز یا ۱۸۴۳ بر روی دربهای کامیونهای بی دماغی همچون آکسور و آکتروس چه می گویند ؟
اصطلاح ۴×۶ یعنی از مجموع شش چرخ، تعداد چهارچرخ عقب محرک باشد که در این مورد می‌توان به مایلر اشاره کرد ولی اصطلاح ۲×۴ به کشنده‌هایی گفته می‌شود که همچون مدل آکتروس از مجموع چهارچرخ موجود فقط تعداد دو چرخ عقب آن به صورت محرک عمل کند.
در عبارتِ ۲۶۲۸ یا ۱۹۲۴ و امثالِ ان اولا که به صورتِ جفت جفت خوانده میشود یعنی گفته می شود بیست وشش بیست وهشت یا نوزده بیست و چهار .دو رقم سمت راست ضربدر ۱۰ نشانگر قدرت موتور بر حسب اسب بخار است و دو رقم دوم نشانگر میزان بار مجاز به اضافه وزن کامیون .قدرت موتور ممکن است کمی بالاتر یا پائین ترباشد .مثلا آکتروس ۱۸۴۳ طبق تعریف باید ۴۳۰ اسب بخار قدرت داشته باشد ولی ۴۲۸ اسب بخار قدرت دارد یا آکسور ۳۳۳۵ باید ۳۵۰ اسب بخار قدرت داشته باشد در صورتی که ۳۵۴ اسب بخار قدرت دارد.درخاور ۶۰۸ یا ۸۰۸ و مینی بوس ۳۰۸ عدد صفر یک مابین است دو رقم سمت راست وچپ همان نقش قدرت موتور و تناژ را ایفا می کنند.یا در آکتروس ۱۸۴۳ عدد ۱۸ بدین معنا نیست که میزان بار مجاز و وزن ماشین باید ۱۸ تن بشود این ارقام با توجه به تک محور بودن آن در نظر گرفته شده است ودر حالت کشنده قابلیت حمل بارهای بیش از ۴۰ تن را دارد. همینطور در کمپرسی آکسور ۳۳۳۵ یا کمپرسی آکتروس ۳۳۳۱ طبق تعریف می تواند وزن آن با بار به ۳۳ تن برسد در حالیکه مجموع وزن و بار آن با توجه به وزن مجاز بارگیری درایران نمیتواند از ۲۶ تن وپانصد کیلوگرم تجاوز کند.
ابهامات دیگری در مورد این اعداد و ارقام وجود دارد و رانندگان به اشتباه برای خود تعبیرات خاصی از آن میکنند.دو رقم سمت راست بازهم ضربدر ۱۰ قدرت موتور و تک رقم نشانگر تناژ است .خاورِ۸۱۳ ، ۹۱۳ و ۱۰۱۳ از نظر قدرت موتور در یک سطح قرار دارند و از موتور مشترک بهره می برند و هر سه ۱۳۰ اسب بخار قدرت دارند.تفاوت آنها درشاسی آنهاست که هریک به نسبت از شاسی محکم تری برخور دار هستند و میزان بارگیری و تناژآنها متفاوت است که ۹۱۳ می تواند یک تن باربیشتراز ۸۱۳ حمل کند و۱۰۱۳ هم به همین نسبت توان حمل یک تن بار اضافه تر از ۹۱۳ را دارد.این ارقام از نظر کدگذاری کمپانی است وگرنه در کشور ما هر سه مجاز به حمل یک میزان بار هستند.
اما در مورد خاور ۸۰۸ و ۸۰۹ یا خاور ۶۰۸ و۶۰۹ وضعیت به نحو دیگری است . در اینجا قدرت موتور است که متفاوت است و ۸۰۹ و ۶۰۹ هر کدام ۱۰ اسب بخار از ۸۰۸ و۶۰۸ پرقدرت تر هستند وگفته می شود که شاتون آنها کمی بلندتراست.وقتی رقم سمت راست بالا می رود قدرت موتور بالا میرود وگرنه از یک نوع شاسی سود می برند.
کامیون های بنز۵ تن ۹۱۱ با گونه های ۹۱۱ سبز رنگ آن که به اشمیتز ۵ تن معروف هستند،گفته می شود سبز رنگ ها از شاسی مستحکم تری بر خوردار هستند و گرنه از لحاظ فنی یکسان هستند.
اتوبوسها نیز دارای کدگذاری خاص خود هستند.عبارت ۰۳۰۲ نشانگر کد شاسی آن است وحرف O اول کلمه Omnibus است.همینطوردر اتوبوس O500 ساخت زرین خودرو یا رویال کلاسهای رویال سفر این عبارت نشانگر کدِ شاسی آن است.اتوبوس C400 ،C355 ،C457 ، SC457 وS360 حرف C مخفف کلمهCoach است که در انگلیسی بریتانیائی به معنای اتوبوس است و ۴۵۷ نشانگر کد موتور از نوع OM457 LA میباشد.C355 که موتور آن با کامیون ۶چرخ ۱۹۲۴ یکی است و دارای کد موتورOM355 میباشد.اتوبوس S360 با کد موتور OM360 موتور آن با ۳۰۲ یکی است. و اما C400 با کد موتور OM335 موتور آن با کامیون مایلر یکی است و اکثر رانندگان فکر می کنند موتورC457 با مایلر یکسان است و سخت در اشتباهند.موتور C457 با موتور اتوبوس O500 و کامیون کمپرسی آکسور ۳۳۳۵ یکسان است با این تفاوت که استاندارد آلایندگی در دو مدل اخر بالاتر از C457 است.حرف S بر روی S360 اول کلمه Super Saloon و S درSC457 اول عبارت Super High Deck می باشد.چون از اتاق بلندتر با ارتفاع بیشتری برخوردار است و بعضی اوقات با اتوبوس دو طبقه نئوپلان اشتباه گرفته می شود.
سیستم کدگذاری دیگری نیز وجود دارد که عبارتی بر روی کامیون نوشته نشده است ولی در کارت آن ذکر می شود و یا از نظر کمپانی آنها با این کدها شناخته می شوند.
در این سیستم حرف L در همه کامیونها مشترک است که اول کلمه آلمانی Lagen به معنای کامیون است و دیگر حروف هر کدام مخفف عبارتی است که در اینجا فقط به معانی فارسیِ آنها می پردازیم.

۰

درباره ی مدیر سایت

مطلب پیشنهادی

رونمائی ایریزار از اتوبوس تمام برقی خود در بارسلونا

سید جواد قائم مقامی: از اول اکتبر سال ۲۰۱۸ اولین اتوبوس ۱۸ متری کاملا برقی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *